“Спільні договори” подружжя стосовно свого майна
Досить важливим нюансом після укладення шлюбу є розподіл майна подружжя та право на розпорядження таким майном. У статті 60 СКУ зазначено, що: майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Обєктами такого майна може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту.
Як показує судова практика частими є спори, що виникають в результаті укладення договорів одним із подружжя без згоди іншого, в результаті чого, у суду, розглянувши справу, постає питання взагалі про чинність подібного договору, якщо будуть наявні підстави дійти такого висновку, адже ст. 65 СКУ зазначає:
Дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою.
При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового.