семейная юридическая служба
Василия МАСЮКА

Звони сейчас

­Заказать звонок

Заполните форму и мы перезвоним Вам в течении 24 часов

Наши книги и буклеты

Строк позовної давності при поділі майна подружжя

Мабуть у 99 випадків зі 100 при розірванні шлюбу між подружжям одразу виникає питання розподілу спільного сумісного майна, яке було набуте протягом шлюбу. Що потрібно знати в такому випадку кожному з подружжя? Безумовно все: порядок поділу, способи, строки протягом яких і здійснюється відповідний поділ.

 В даній статті проаналізуємо один з важливих факторів який присутній при процедурі поділу майна, а саме строк позовної давності.

Законодавство, а саме Сімейний кодекс України, в даному випадку ст. 72 зазначає, що позовна давність не застосовується до вимог про поділ майна, що є об’єктом спільної сумісної власності подружжя, якщо шлюб між ними не розірваний. А до вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у три роки.

На практиці доволі часто буває так, що при розірванні шлюбу між подружжям одночасно з поданням позовної заяви до суду про розірвання шлюбу, подається і позовна заява про розподіл спільного сумісного майна. Як правило, в таких випадках подається одна позовна заява про розірвання шлюбу і поділ майна подружжя. Це робиться для того, щоб зменшити судову тяганину і пришвидшити судовий процес.

Бувають і випадки, коли подружжя спочатку розділюють майно між собою в судовому порядку, а вже потім подать позовну заяву про розірвання шлюбу.

В будь якому випадку, з вище перелічених, строк позовної давності не застосовується.

З якого моменту обчислювати строк позовної давності?

Що ж стосується строку позовної давності при розподілі майна подружжя після розірвання шлюбу, то він становить три роки, як вище вже зазначалось. Але з якого моменту ці три роки обчислювати? З моменту набрання законної сили судового рішення про розірвання шлюбу? Чи можливо з моменту реєстрації відповідного рішення в державному органі РАЦС ?

В даному випадку потрібно звернутись до норм Сімейного кодексу України, в якому вказано те, що позовна давність обчислюється від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.

Що ж означає поняття «дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності».

Не завжди після розлучення, колишні з подружжя починають жити окремо. В багатьох випадках після розірвання шлюбу колишнє подружжя продовжує проживати разом. В таких випадках можливе зловживання одного з подружжя майном, яке є у спільній сумісній власності. Як практика показує, до такого виду, як нерухоме майно, як правило зловживання відсутні, що обумовлено певним контролем з боку держави. Так, наприклад, якщо подружжя розлучилось, і має у власності квартиру, то один з подружжя не зможе відповідну квартиру продати, оскільки при оформленні документів нотаріусом потрібна буде згода всі співвласників на відчуження відповідного нерухомого майна.

Строк давності щодо рухомого майна

Зовсім по іншому складається ситуація на практиці з цінним рухомим майном. Так, для прикладу, можемо розглянути ситуацію, коли після розірвання шлюбу один з подружжя продає автомобіль, який був придбаний під час шлюбу.

В такому випадку інший з подружжя може звернутись в суд про відшкодування половини вартості відповідного майна. Саме час, коли особа дізналась про продаж автомобіля, або могла дізнатись і є моментом, від якого і починається відлік позовної давності.

Михайло Німащук

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

­Свяжитесь с нами

Если у Вас есть вопросы, то задайте их нам, используя эту форму.

Видео

Отзывы клиентов
Отзывы клиентов
Василий Масюк на канале Интер
Вебинар семейного адвоката Василия Масюка "5 секретов гармоничных отношений в браке"
Василий Масюк о том, куда тратят деньги в браке по расчету
Василь Масюк про позовну заяву
Василий Масюк о брачном договоре
Василий Масюк о ювенальной юстиции
Василий Масюк о некоторых аспектах судебной реформы