сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Яка процедура позбавлення батьківських прав

Добре, коли діти ростуть у любові і турботі. І точно знають - мама і тато їх люблять. Але, ситуації і люди бувають різні. І на превеликий жаль, коли вже всі заходи до батьків (одного з батьків) прийняті, а поліпшень немає, їх позбавляють батьківських прав.

Процедура складна і тривала адже хто, як не рідні мама і тато більше всього на світі потрібні дітям. Процес позбавлення батьківських прав - справа, для якої потрібні дуже вагомі підстави.

 

Підстави позбавлення батьківських прав

До таких відносяться ухилення від виховання дитини (всі дії, які погано впливають на фізичне і духовне виховання), жорстоке поводження (насильство фізичне і психологічне), експлуатація дитини (змушують жебракувати, важка праця, заняття проституцією, злочинною діяльністю), алкоголізм, наркоманія мами і / або тата (потрібно підтвердження медичними висновками) та інше.

У процедурі під назвою процес позбавлення батьківських прав завжди є нюанси - бажання одного з батьків не залежати від іншого (наприклад, дозволу в'їзду за кордон дитини). Якщо мама вдруге вийде заміж і захоче поміняти прізвище дитини від першого шлюбу, їй не потрібна буде згоди батька останнього. Також таким чином один з батьків може втратити не тільки батьківські права, а й право на житло, оскільки після рішення суду він не може жити з ним разом.

Варто пам'ятати, що суд дотримуючись порядку позбавлення батьківських прав майже завжди дає шанс виправиться батькам - дають час, відсилають на лікування, мотивують. Суддя завжди дуже ретельно переглядає і вивчає всі докази і тільки тоді виносить таке важливе рішення. Але не завжди самі батьки хочуть міняти стан справ. Багато з них навіть не замислюються навіщо їм потрібні діти, є ті, кому все одно і ті, хто боїться втратити матеріальну допомогу, якщо їх позбавлять батьківських прав.

 

Процес позбавлення батьківських прав. Як все відбувається?

Найперше, що треба зробити це звернутися до органів опіки та піклування в вашому місті. Ті почнуть вивчати ситуацію і дадуть висновок про можливість позбавлення батьківських прав та про участь в суді. Далі складається позовна заява і подається в суд разом зі всіма документами, копіями і квитанцією про сплату судового збору. Позов подається за місцем реєстрації відповідача.

При розгляді справи дотримуючись порядку позбавлення батьківських прав завжди присутній представник органів опіки. Після повного вивчення справи буде прийнято рішення про позбавлення батьківських прав. Після цього чоловік (дружина) не матимуть можливості брати участь в житті дитини.
Але якщо той, хто позбавлений батьківських прав, захоче відновити їх і зняти всі обмеження, то Закон дає йому таку можливість. Слід дуже серйозно підготувати докази своєї правоти і переконати суд і органи опіки в своєму рішенні. Процедура не проста, тому рекомендується скористатися послугами юриста.

 

Де брати докази, щоб дотриматися порядку позбавлення батьківських прав?

У випадку з алкоголізмом і наркоманією тут відразу все зрозуміло - потрібна довідка, що підтверджує цей факт. А ось у разі доведення недобросовісності дружини (або чоловіка), який не бере участі в житті дитини, все складніше. Тут потрібен хороший юрист який не тільки складе позов і підготує докази, але і якісно побудує вашу позицію в суді. Адже мало просто надати докази судді - треба щоб вони були прийняті.

Доказами можуть бути відомості про несплату аліментів, довідки з лікарні або навчального закладу про те, що батько не бере участі в житті дитини, дані підтверджують тривала відсутність чоловіка (дружини) в країні, підтвердження вчинення злочину у відношенні до дитини, відомості родичів, сусідів та ін .

Як ви вже зрозуміли не варто ризикувати в такому важливому питанні під назвою процес позбавлення батьківських прав. З юристом в цій справі вам буде набагато простіше, адже Ваш час, навички і знання краще застосувати в сфері Вашої компетенції. Зателефонуйте нам зараз і нехай юрист буде стежити за найдрібнішими деталями протягом усього вирішення спору і відстоювати ваші права в важливому аспекті життя вашої дитини дотримавшись порядку позбавлення батьківських прав.

Віра Швадчак, юрист

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
 Василь Масюк - інтерв'ю з суддею Верховного Суду
Василь Масюк на каналі Інтер
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
 Василь Масюк - інтерв'ю з чемпіоном світу
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
 Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"