сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Коли відбирають дитину від батьків без позбавлення батьківських прав.

 Ця замітка дасть вам можливість зорієнтуватися в непростому питанні. Максимально і коротко читайте нижче, щоб зрозуміти, що ми маємо кваліфікацію та підготовку високого рівня. Це дасть сприятиме виникненню максимально можливої довіри до нас, як команди юристів.

Що говорить закон про відібрання дитини

Відповідно до законодавства України, дітей можна відібрати від батьків без позбавлення батьківських прав, це передбачено ст. 170 Сімейного кодексу України. Стаття вказує, що як і позбавлення батьківських прав, так і відібрання дітей в батьків можливе тільки за рішенням суду. Суд може постановити рішення про відібрання, тільки за наявності певних обставин, передбачених Сімейним кодексом України.

Так, якщо батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню щодо дитини, також якщо вони жорстоко поводяться з дитиною, це відповідні підстави для відібрання дитини. До таких підстав можна також віднести захворювання батьків на хронічний алкоголізм та наркоманію, також, якщо батьки вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.

Перелік підстав не є вичерпним, законодавство трактує можливість відібрання дитини без позбавлення батьківських прав, якщо залишення дитини у батьків є небезпечним для її життя, здоров’я і морального виховання.

Особливості процедури відібрання дитини від батьків

Потрібно наголосити, що якщо діти і батьки проживають окремо, тобто за різними адресами, то і немає підстав для застосування ст. 170 Сімейного кодексу. Виключення складають випадки, коли навіть короткострокове перебування дитини з батьками створює їй певну загрозу. Так, якщо діти приїжджають на вихідні дні, або на канікули до батьків, але перебування разом з батьками загрожує їй, це буде підставою для відібрання дитини.

Якщо ж суд все таки прийняв рішення про відібрання, той, з батьків, в кого відбирається дитина втрачає по відношенню до неї відповідні права. Припиняються такі особисті немайнові права, як право на виховання дитини, право на захист дитини, право на спілкування з нею.

Оскільки після відібрання дитини від батьків дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам, то, як правило, проблем виселення батьків не виникає. Якщо дитина з призначеним опікуном (піклувальником) продовжує залишатись в сім'ї, де вона проживала раніше, опікун (піклувальник) по мірі можливості захищає свого підопічного. Передача дитини родичам або органу опіки і піклування знімає проблему охорони майнових прав дитини, оскільки вона повністю покладається на плечі опікуна (піклувальника).

Коли є надія на відновлення нормальних, здорових стосунків батьків і дітей після застосування санкції відібрання дитини, доцільним є дозволити контакти між ними. Аналогічна норма застосовується при позбавленні батьківських прав. В таких випадках, відповідно до ст. 168 Сімейного кодексу України, суд може дозволити періодичні разові побачення з дитиною, якщо це не завдасть шкоди самій дитині.

Як повернути дитину назад

Якщо відпадуть причини, які перешкоджають належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини. Відповідна можливість передбачена в ч. 3 ст. 170 Сімейного кодексу України.

Відповідачем по справах про повернення дитини виступає той суб'єкт, який був позивачем у справі про відібрання дитини. Це можуть бути родичі дитини, орган опіки та піклування, прокуратура. Якщо дитина проживає в сім'ї опікуна (піклувальника), прийомній сім'ї, то співвідповідачами будуть органи опіки та піклування і особи, що заміняють батьків. Оскільки підставою для відібрання дитини є випадки, при яких залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров'я і морального виховання, то повернення дитини можливе лише при усуненні зазначених обставин (батько, мати вилікувались, змінили поведінку, змінили ставлення до дитини тощо). Довести це слід позивачу, оскільки кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

В таких випадках потрібна кваліфікована юридична допомога. І ви вже розумієте, що потрібно телефонувати нам, щоб ми допомогли вам у цьому питанні, починаючи від професійної консультації і закінчуючи представництвом інтересів в суді та органах опіки і піклування.

­Свяжитесь с нами

Если у Вас есть вопросы, то задайте их нам, используя эту форму.

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
Василь Масюк на каналі Інтер
Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
Василь Масюк про позовну заяву
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
Василь Масюк про деякі аспекти судової реформи