сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Які наслідки позбавлення батьківських прав? 2.0

Ви, як допитлива людина матимете цікавість дізнатися про те, що ж відбувається після позбавлення батьківських прав. Читайте цю замітку далі і задовольняйте свою цікавість.

При вступі в законну силу рішення суду про позбавлення батьківських прав, той з батьків, або подружжя, якщо позбавляли обох, втрачають всі права, засновані на спорідненості з дитиною. Тут потрібно уточнити, що позбавити батьківських прав можна виключно за рішенням суду.

Чи можна відмовитись від дитини?

Дехто запитує, чи можна відмовитись від дитини, цим самим і позбутись відповідних батьківських прав. Відповідно до законодавства України, добровільна відмова від дитини в Україні неможлива — це заборонено статтею 155 Сімейного кодексу. Якщо чоловік не є біологічним батьком, застосовується процедура оскарження батьківства. Найважливішим доказом наявності або відсутності спорідненості є генетична експертиза — аналіз ДНК. Якщо її результати спростовують спорідненість, суд має право зобов’язати органи реєстрації актів цивільного стану виключити відомості про батька з актового запису про народження дитини.

Які права на дітей втрачаються

В даному випадку йдеться про ті права, які належать батькам і реалізуються ними до досягнення дитиною повноліття. Конкретно, які  саме права втрачають батьки або один з батьків, при позбавленні батьківських прав, передбачено в Сімейному кодексі України, а саме в ст. 166.

Так, відповідно до статті, батько і мати, які втратили права щодо дитини, втрачають і право на виховання дитини, також вони втрачають немайнові права щодо дітей, перестають бути їхніми представниками в правовідносинах. Вони не можуть бути усиновлювачами та опікунами.

Позбавлення батьківських прав тягне за собою і позбавлення майнових прав, пов’язаних з дитиною. Так, батьки втрачають право на пільги та державну допомогу, також вони не можуть розраховувати на майнові права, пов’язані з батьківством і материнством, які присуджувались б їм при непрацездатності.

Чи припиняється сплата аліментів при позбавлення?

Потрібно враховувати, що батько і мати, позбавлені батьківських прав, не звільняються від обов’язку по утриманню дитини до досягнення нею повноліття. Це передбачено в Сімейному кодексі України, а саме в ч. 2 ст. 166. Також, згідно ст. 185 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дітей. Цивільний кодекс України, а саме ст. 1183, передбачає і відповідальність батьків за завдану дитиною шкоду.

Чи втрачає права дитина щодо своїх батьків позбавлених батьківських прав

Слід зазначити, що позбавлення батьківських прав не тягне за собою позбавлення відповідних прав передбачених законодавством дитини щодо своїх батьків. Тобто дитини зберігає всі майнові права, засновані на кровній спорідненості, зокрема, право на аліменти, право власності на нерухоме майно або право користування житловим приміщенням.

Також дітям гарантуються і відповідні спадкові права. Так, відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України, діти залишаються спадкоємцями першої черги, не залежно від того, були позбавлені батьки батьківських прав, чи ні.

Отже, проаналізувавши законодавство, яке регулює правові наслідки позбавлення батьківських прав, можна зробити висновок, що позбавлення відповідних прав батьків, не тягне за собою позбавлення прав дитини по відношенню до своїх батьків. Тобто, законодавство в будь якому випадку гарантує передбачені Конституцією України, а також Сімейним кодексом України права дітей.

Насамкінець, ви повинні уже переконатися, що нам можна довірити свої юридичні питання, якщо такі уже виникли. А якщо ще таких не сформувалося, то можете просто записати наш номер телефону і підписатися на нас в телеграм каналі.

 

­Свяжитесь с нами

Если у Вас есть вопросы, то задайте их нам, используя эту форму.

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
Василь Масюк на каналі Інтер
Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
Василь Масюк про позовну заяву
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
Василь Масюк про деякі аспекти судової реформи