сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Хто обов'язково отримує спадок

Закон закріплює право фізичної особи призначити спадкоємців шляхом складання заповіту і розподілити спадкове майно, майнові права та обов'язки на свій розсуд.

Але в статті 1241 Цивільного кодексу України визначено право певних осіб на отримання частки спадкового майна, незалежно від змісту заповіту і закон гарантує певну частку спадщини, званої обов'язкової.

Питання обов'язкової частки в спадщині є вельми важливим, оскільки всі ми можемо зіткнутися з проблемою розподілу спадщини померлого, і необхідно знати певні законодавчі аспекти для реалізації і захисту своїх прав.

 

Обов’язкові спадкоємці

Осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині ще називають «обов’язковими спадкоємцями». Хоча для цивільного права характерна свобода спадкового розпорядження, але в даному випадку, вона обмежується правом осіб, які мають обов'язкову частку незалежно від волі спадкодавця в силу прямої вказівки закону.

Тобто, якщо особа, яка не визначена в заповіті і якій померлий не заповідав нічого, відноситься до осіб, перелічених у статті 1241 Цивільного кодексу, то відповідно до закону вона буде мати право на отримання належної їй частки спадщини незалежно від змісту заповіту в розмірі половини частки, яка належала б при спадкуванні за законом (обов'язкова частка).

Перелік таких осіб, визначений 1241 статтею Цивільного кодексу України, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає:

  • неповнолітні діти спадкодавця;
  • повнолітні непрацездатні діти спадкодавця;
  • непрацездатні вдова (вдівець);
  • непрацездатні батьки.
  • черга спадкоємців

В першу чергу спадкоємців входять: діти спадкодавця, чоловік спадкодавця (то, з подружжя, який його пережив) і батьки спадкодавця.

Малолітніми є особи, які не досягли чотирнадцяти років, неповнолітніми є особи, які не досягли вісімнадцяти років. Непрацездатними вважаються жінки, які досягли 55 років і чоловіки - 60 років; інваліди I, II, III груп, незалежно від того, чи призначена їм пенсія.

Повторюся ще раз і зроблю акцент на тому, що обов'язкова частка у спадщині визначається в розмірі половини від тієї частки, яка належала б кожному із спадкоємців, які мають право на неї, при спадкуванні за законом, незалежно від змісту заповіту.

Отже, знання про належну обов'язкову частку у спадщині допоможе уберегти в певних випадках свої права.

­Свяжитесь с нами

Если у Вас есть вопросы, то задайте их нам, используя эту форму.

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
Василь Масюк на каналі Інтер
Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
Василь Масюк про позовну заяву
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
Василь Масюк про деякі аспекти судової реформи