Спадкування житла в Україні
Смерть людини, це закономірність. Іноді родичі вже морально готові до смерті людини (наприклад, при важкій хворобі), а іноді, це застає зненацька. Через деякий час треба починати розбиратися зі спадщиною.
Можливо, саме сьогодні цей день настав і Ви захочете нам зателефонувати, щоб почати.
Процедура спадкування - перехід майна від померлого (спадкодавця) і іншим людям (спадкоємців). Також, передаються обов'язки і права по цьому майну.
Порядок успадкування менш клопіткий, коли вже є заповіт і розумний юрист, який підкаже як все прийняти в стислі терміни і більш економно. Все гранично зрозуміло, кому і що залишається після померлого.
Складніше, коли заповіту немає і починається успадкування майна за законом. Є черговість, прописана законодавством для наслідування. Про успадкування в Україні більш докладно розказано в цій статті.
Також ми вже згадували про порядок спадкування автомобіля. Відповіді можна отримати в цій статті.
Спадкування житла? Як правильно все оформити?
Перший крок - вступити в порядок спадкування. Спадщина приймається автоматично якщо спадкоємець жив разом з покійним на день смерті, або ж спадкоємець неповнолітній або недієздатний. В інших випадках потрібно звертатися із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса. Подаєте за місцем реєстрації або проживання померлого на день смерті. Потрібно подавати заяву на протязі півроку з дня смерті спадкодавця.
Потім нотаріусу подається пакет документів, з яких буде зрозуміло ким вам є спадкодавець і що він вам заповідає. Само собою, зрозуміло, що подаються свідоцтво про смерть та документи на житло.
Поки спадщину відкрито, і процедура спадкування не завершена, то ви можете від неї відмовитися. Подаєте заяву нотаріусу. Також ви в праві відмовитися на користь іншої людини.
Другим кроком порядок спадкування припускає, що далі нотаріус подає відповідні запити про отримання інформації з ЖЕКу і різного роду реєстрів, щоб перевірити дані з документів і перевірити чи є арешти і обмеження. Зібравши новий пакет документів з усіма відповідями повертаєтеся до нотаріуса. Якщо всі документи в порядку, тоді нотаріус вносить вас до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, як нового власника житла і дає вам свідоцтво про право на спадщину житла.
Коли спадкоємець не з першої черги спадкоємців (діти, інший з подружжя, батьки) або нерезидент України (іноземець), тоді нотаріус вимагає документ, що підтверджує сплату податку. До речі, також звільняються від оподаткування інваліди I групи, дитина-сирота, дитина-інвалід.
Спадкування житла і тонкі моменти
На даний час отримання свідоцтва про право власності при спадкуванні житла робить вас його власником і більше ніяких реєстрацій не потрібно. Якщо ж потребуєте додаткового підтвердження, тоді беріть витяг про реєстрацію права власності. У разі якщо відбувається успадкування житла декількома спадкоємцями, то кожному видається свідоцтво про право на спадщину, де вказано імена та частки у спадщині.
Порядок успадкування не такий однозначний як може здатися. Існує маса нюансів, через які, можливо, доведеться подавати до суду - якщо житло не приватизоване, коли минув термін на півроку, друкарські помилки в документах та інше.
Більш того, ходіння по всім установам займе дуже багато вашого часу. Життя занадто коротке, щоб витрачати її на ходіння по судах і набагато простіше звернутися до нас. Ми візьмемо на себе рутинну роботу і зробимо по максимуму все замість вас.
Віра Швадчак, юрист