сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Як не успадкувати борги

Дуже часто до нас звертаються з питань прояснити ситуацію при якій спадкодавець нічого крім боргів не залишив після себе.

Іншими словами, питання полягає в тому, що робити якщо спадкодавець при житті взяв купу грошей в борг (у банку кредит, у знайомих позику) і не повернув їх.

У спадкоємців цілком резонно постає запитання з приводу раціональності прийняття спадщини в такому випадку.

Стаття 1218 Цивільного кодексу, відзначає, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.

У той же час, Цивільний кодекс встановлює правило щодо обов'язку спадкоємців задовольнити вимоги кредиторів, згідно з яким спадкоємці відповідають за боргами спадкодавця в межах вартості майна, одержаного у спадщину.

Згідно ч. 1 ст. 608 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо воно нерозривно пов'язаним з його особою. Слід зазначити, що якщо спадкового майна після померлої особи не залишилося, то боргове зобов'язання не може бути виконане іншою особою.

 

Як убезпечити себе від боргів

Хоча борги у спадок потрібно гасити тільки виключно за рахунок успадкованого майна, все ж вважаю, необхідним закріпитись більш капітально з цього питання і підстрахувати себе. Особливо  це стосується боргів померлого перед банком.

Спадкоємців за законом або заповітом, тим більше якщо вони на момент смерті проживали спільно з померлим, потрібно не тільки не подавати заяву про вступ у спадок, а й написати нотаріальну відмова від прийняття спадщини.

Іншими словами, щоб більш «залізобетонно» зміцнити свою правову позицію краще зробити ще нотаріальну відмову від прийняття спадщини. Відмова є повною і безадресною, оскільки в ній вказується, що спадкоємець відмовляється від спадщини, як за заповітом, так і за законом. Ясна річ, що цю відмову долучати в спадкову справу нотаріуса ніхто не буде, але це хороший аргумент на користь обгрунтування своєї позиції перед кредиторами померлого.

 

Як спілкуватися з кредиторами спадкодавця

Виходячи з викладеного, слід повідомити кредитора, який помер в тому, що йому за доцільне припинити порушувати питання про погашення сумнівних боргів померлого. І навіть якщо він все-таки визнає за необхідне звернутися до суду, то ніякої судової перспективи справа про стягнення боргу не матиме, і позивач просто витратить зайві кошти на своїх юристів, на сплату судового збору. Крім того, якщо «спадкоємці, які відмовилися від спадщини» звернуться за правовою допомогою до хорошого сімейного адвоката, то позивачеві (стягувачу боргу) доведеться також відшкодувати і вартість юридичних послуг.

 

Як довго дійсні борги померлого

За загальним правилом, кредитори померлого з'являються через деякий час після прийняття спадкоємцями спадщини. Цивільний кодекс з цього приводу встановив правило, згідно з яким для заяви своїх вимог у кредитора є шість місяців з дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, але не більше одного року від настання строку вимоги.

Василь МАСЮК, сімейний адвокат, к.ю.н.

­Свяжитесь с нами

Если у Вас есть вопросы, то задайте их нам, используя эту форму.

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
Василь Масюк на каналі Інтер
Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
Василь Масюк про позовну заяву
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
Василь Масюк про деякі аспекти судової реформи