сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Шлюбний контракт, складання шлюбного договору

Все частіше і частіше ми стикаємося з ситуаціями, коли молоді пари хочуть укласти шлюбний договір. Ви можете задати цілком логічне запитання: «Що цьому сприяє?».

Хто знає ... можливо людство перейшло на новий рівень розвитку. Другий варіант - безліч ситуацій, в яких закохані пари розходяться з величезним скандалом. Сюди затягуються всі друзі, родичі, знайомі. Після цього йдуть поради кращих друзів-подружок, які вже навчені гірким досвідом.

В принципі не так важливо від чого і в зв'язку з цим виникла ідея в складанні контрактів між подружжям. Головне - розібратися що це і з чим його їдять.

Сімейний адвокат Василь МАСЮК про шлюбний договір.

Регулювання сімейних відносин на території України здійснюється за допомогою Сімейного кодексу України. З набрання ним законної сили (2004р.) багато по-новому почали дивитися на традиційну, донедавна, частину суспільства. Так, вперше був запропонований принцип договірних стосунків у сім'ї, в тому числі і між подружжям. Закріплення правової форми для таких понять, як шлюбний договір, договір про патронат над дітьми, про надання утримання, про здійснення батьківських прав, про сплату аліментів на дитину і цілого ряду інших договорів які для нашої країни є абсолютно новим. Багато з цих елементів на сьогоднішній день так і не почали працювати в повну силу. Хоча світова спільнота вже давно не уявляє нормальні взаємини подружжя без них (рішення суду по тій, що супроводжується нами справі за шлюбним контрактом дивіться тут).

Якщо сьогодні і є такі пари, які укладають шлюбний договір (контракт), то це швидше виняток з правил, ніж система. І дарма. Засліплені любов'ю і щастям молодята рідко припускають негативний результат їх спільного подружнього життя. А сама пропозиція оформити відносини договором викликає у подружжя неприємні емоції і думки про недовіру.

І все ж поступово ми рухаємося до того, що романтизм в сімейних відносинах починає поступатися прагматичному підходу, оскільки шлюбний договір в основному використовується не для врегулювання спільного життя, а застосовується в разі розриву подружніх відносин. Тому тенденція до укладення шлюбних договорів все більше зростає.

Хочеться відзначити, що укладення шлюбного контракту приносить сімейним відносинам більше плюсів, ніж мінусів. Обговорення подружжям договору і його ключових позицій, а так само визначення правового статусу майна, що належить подружжю як до, так і після одруження, допомагає уникнути багатьох непорозумінь і конфліктів в майбутньому, побудувати відносини на відкритості і чесності. Крім того, такий підхід може допомогти мінімізувати ризики укладення шлюбу за розрахунком.

Правильне і кваліфіковане складання договору має на увазі супровід цього процесу компетентним сімейним юристом, який добре розбирається у всіх його нюансах і може запобігти можливим ризикам, є роз'яснити всі права і обов'язки сторін. При юридично грамотному підході за бажанням сторін шлюбний договір може бути змінений, доповнений, розірвано або визнано недійсним.

У законі немає точного визначення. Якщо заглянути у Вікіпедію, то шлюбний контракт - це угода осіб, що вступають у шлюб, або угода подружжя, що визначає майнові права і обов'язки подружжя у шлюбі і у випадку його розірвання.

Шлюбний контракт повинен бути складений у письмовій формі і нотаріально завіреним. Договір між подружжям вступає в силу з дня нотаріального посвідчення. А між особами, які вступають в шлюб - з дня реєстрації шлюбу.

У шлюбному контракті може бути встановлено загальний строк дії, а також строки дії окремих прав і обов'язків.

Що стосується зміни умов шлюбного контракту, то в односторонньому порядку це не допускається (крім випадків, встановлених законом). Тільки за згодою обох подружжя. Такі зміни повинні обов'язково завірятися нотаріусом.

Відомо, що нинішнє законодавство дозволяє укладати шлюбні договори як до, так і після з'єднання шлюбними узами. Тому кожен сімейний союз може прямо зараз врегулювати договором свої сімейні майнові відносини, не дивлячись на багато років прожитого щасливого сімейного життя.

Укладення шлюбного контракту не є панацеєю від усіх бід і негараздів в родині і ніяк не гарантує щасливе спільне життя, але разом з тим суттєво спрощує цілий ряд юридичних процедур і, як відзначають психологи, сприяє зміцненню сімейних уз.

Рішення суду по справі, яку ми супроводжували за шлюбним контрактом дивіться тут.

­Свяжитесь с нами

Если у Вас есть вопросы, то задайте их нам, используя эту форму.

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
Василь Масюк на каналі Інтер
Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
Василь Масюк про позовну заяву
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
Василь Масюк про деякі аспекти судової реформи