семейная юридическая служба
Василия МАСЮКА

Спадковий договір

Сто разів подумай один раз уклади

Темі спадкового договору в ЦКУ присвячено Главу 90. Згідно ст. 1302 ЦКУ За спадковим договором одна сторона (набувач) зобов'язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача.

Питання спадкового договору є досить актуальним у наш час, особливо це стосується людей похилого віку, адже здебільшого сторонами подібного договору є або подружжя, один з подружжя чи інша особа. Саме іншій особі слід приділити увагу.

 

Коли спадковий договір укладається між подружжям, то це цілком логічно, але якщо людина похилого віку залишається одинокою у старості  і немає кому про неї подбати, що їй залишається робити?!

Суть  договору полягає в переході майна або майнових прав від відчужувача до набувача внаслідок виконання набувачем певних дій відносно відчужувача до його смерті. Але чи може особа, яка є відчужувачем, бути стовідсотково впевненою, що інша сторона-набувач, буде виконувати свій обовязок сумлінно та чесно? Але є в цьому і інша сторона медалі, адже спадковий договір не забезпечує захисту прав набувача, оскільки у разі розірвання договору за ініціативою відчужувача набувач не має певного порядку на компенсацію його витрат, пов'язаних з виконанням його зобов'язань за договором.

Тому вважаю, що укладення спадкового договору є досить проблемним, адже у законодавстві не повно окреслено всі сторони укладення та розірвання такого договору.

Наприклад, як зазначено у ст. 1308 ЦКУ Спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу відчужувача у разі невиконання набувачем його розпоряджень.
Спадковий договір може бути розірвано судом на вимогу набувача у разі неможливості виконання ним розпоряджень відчужувача. А якщо уявити ситуацію, що спадковий договір було укладено між пенсіонеркою та молодою особою, яка ніким їй не доводиться, і на набувача покладається обов'язок виконати певні дії після смерті відчужувача. Тож, виходить, що у разі
невиконання договору набувачем вже ніхто, у тому числі і спадкоємці відчужувача, не може звернутися до суду з вимогою про його розірвання по вказаній основі, оскільки ЦК дозволяє ініціювати цю дію лише відчужувачу або набувачу.

Тому, у разі, якщо все ж таки Ви вирішили укласти подібний договір, то без юридичної кваліфікованої допомоги краще не робити цього, адже невідомо, яка мета у Вашого оппонента

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Видео

Отзывы клиентов
Отзывы клиентов
 Василий Масюк - интервью с судьей Верховного Суда
Василий Масюк на канале Интер
 Василий Масюк - интервью с чемпионом мира
Вебинар семейного адвоката Василия Масюка "5 секретов гармоничных отношений в браке"
 Василий Масюк о том, почему нужно дружить с соседями
Василий Масюк о брачном договоре
Василий Масюк о ювенальной юстиции