сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Усиновлення іноземцями громадян України

Усиновлення дитини іноземцями є одним з найбільш складних питань правозастосування, що пов'язано перш за все з винятковою важливістю охорони прав, інтересів, життя і здоров'я дитини.

Наявність різних негативних явищ (торгівля дітьми, людськими органами), які супроводжують усиновлення іноземцями, передбачає особливий підхід до вирішення цього питання. Так, правова регламентація усиновлення іноземцями здійснюється не тільки національними законодавчими актами, як Сімейний кодекс або Цивільно-процесуальний кодекс, а й рядом міжнародних правових актів і договорів.

При усиновленні іноземцями громадян України потрібно мати на увазі, що усиновлення проводиться на загальних підставах, але при цьому національне законодавство пред'являє особливі вимоги, які повинні бути дотримані. Саме на них ми і зупинимося. Так, по-перше, міжнародне усиновлення можливо тільки після вичерпання можливостей влаштування дитини в українську сім'ю; по-друге, переважне право на усиновлення дитини-громадянина України мають іноземці, які є родичами дитини або ж громадянами держав, з якими Україна уклала договір про правову допомогу; по-третє, дитина повинна знаходитися не менше одного року на обліку в урядовому органі державного управління з усиновлення та захисту прав дитини; по-четверте, іноземці не можуть всиновлювати громадян України яким не виповнилося п'ять рік, за винятком тих випадків, що прямо передбачені законодавством України.

Саме ж усиновлення провадиться судом у порядку окремого провадження. Посилений захист інтересів усиновленої особи полягає також і в тому, що іноземець який звертається із заявою про усиновлення повинен надати наступні документи: 1) дозвіл уповноваженого органу виконавчої влади, 2) висновок компетентного органу відповідної держави про умови його життя та можливість бути усиновлювачем, 3) дозвіл компетентного органу відповідної держави на в'їзд дитини і його постійне проживання на території цієї держави; 4) зобов'язання усиновителя, оформлене в нотаріальному порядку, про надання представникам дипломатичної установи за кордоном інформації про усиновлену дитину та можливості спілкування з дитиною.

Таким чином, слід визнати, що усиновлення дитини іноземними громадянами є досить складним і тривалим процесом насамперед з правової точки зору. Але наявність великої кількості документів, що надаються разом із заявою про усиновлення і інших вимог, які повинні бути дотримані при усиновленні, свідчать про турботу держави про своїх громадян і спрямовані на запобігання вчинення різних протиправних дій з боку іноземних громадян по відношенню до особі, яку усиновлено.

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
 Василь Масюк - інтерв'ю з суддею Верховного Суду
Василь Масюк на каналі Інтер
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
 Василь Масюк - інтерв'ю з чемпіоном світу
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
 Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"