сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Сурогатне материнство: деякі питання

«Горе з дітьми, горе і без дітей» - народна мудрість ....

 

Нажаль, іноді з різних причин не кожна людина може відчути радість батьківства. Тема репродуктивної медицини досить часто викликає як шквал овацій, так і розчарувань. Приклади сурогатного материнства відомі як світового, так і національного досвіду вже не один рік і як показує практика, в більшості випадків супроводжуються найрізноманітнішими проблемами і якщо з медичними питаннями справа хоч якось вдається вирішити, то з юридичними не все так гладко.

 

Туманність законодавства

На жаль, український законодавець не зовсім вдало прописав норми, що регулюють ці відносини, а іноді, будемо відверті, і зовсім не вказав, як діяти в певних ситуаціях, що виникають при цьому. Якихось легальних зразків договорів, які повинні полягати при застосуванні сурогатного материнства поки не існує, тому юридичні компанії, які супроводжують дану процедуру самостійно розробляють такі договори, однак, незважаючи на те, що в складанні шаблонів такого зобов'язання беруть участь люди з професійним правосвідомістю часто умови таких договорів не тільки не відповідають законодавству, а й суперечать йому.

 

Хто є хто

При виникненні таких договірних відносин замовником виступають біологічні батьки, а виконавцем сурогатна матір, яка зобов'язується виносити дану дитину (що і є предметом такого договору) і передати його батькам. Можлива наявність і інших учасників - третіх осіб, наприклад клініки або донора. За умовами зобов'язання кожна сторона має відповідні права та обов'язки, при цьому проблемним залишається питання відмови сурогатної матері від виконання договору - як переривання вагітності або відмова передати дитину. У першому випадку стикаються юридичний і медичний критерії. З точки зору юриспруденції мати повинна виносити майбутнього новонародженого, з точки зору ж медицини сурогатна мати це перш за все пацієнт, і лікар в першу чергу повинен піклуватися про її життя і здоров'я. У другому ж випадку йде боротьба юридичного та морального аспекту (наприклад сурогатна мати не бажає передати новонародженого вважаючи його своїм власним) і як показує досвід вирішальним тут все ж є юридична сторона справи, оскільки Сімейний кодекс однозначно регулює це питання припускаючи, що біологічними батьками вважаються замовники .

 

Питання законодавцю

Безумовно, сурогатне материнство - це значне досягнення сучасної медицини, застосування якого ощасливлює багатьох людей даючи можливість вранці чути приємний сміх дітей, проте його договірне регулювання, на жаль, до сих пір викликає багато проблем запобігання виникненню яких як передбачається, допомогло б ухвалення закону, який би більш детально регулював ці питання.

­Свяжитесь с нами

Если у Вас есть вопросы, то задайте их нам, используя эту форму.

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
Василь Масюк на каналі Інтер
Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
Василь Масюк про позовну заяву
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
Василь Масюк про деякі аспекти судової реформи