сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Хронічний алкоголізм та наркоманія як підстава позбавлення батьківських прав

Діти – найбільш незахищена категорія населення, тому на законодавчому рівні питання захисту життя, здоровя, прав та свобод дітей регулюється доволі детально. Починаючи з Конституції України, та закінчуючи підзаконними нормативно правовими актами, питання захисту дітей є завжди актуальним.

Як практика показує, кривдниками дітей можуть бути і найрідніші для неї люди, її батьки. Держава дані випадки передбачила, і за законодавчому рівні встановила ознаки наявного протиправного діяння, його прояву на дитину, а також  відповідальність за таке діяння. Одним з дієвих способів впливу на таких кривдників (батьків), є позбавлення батьківських прав таких батьків.

Сімейний кодекс України, а саме ст. 164 СКУ передбачає всі підстави для позбавлення батьківських прав. Однією з таких підстав є хронічний алкоголізм або наркоманія батьків, або одного з них.

В цій статті ми більш детально зупинимось на даній підставі. По –перше потрібно сказати, що дана підстава не є активним діянням батьків, або одного з них спрямованим на їхню дитину. Так, при захворюванні батьків хронічним алкоголізмом чи наркоманією дитина опиняється в несприятливій «хворій» сімейній обстановці, вона як правило страждає морально і фізично (не отримує відповідного догляду за собою, тобто надана сама собі). При позбавленні батьківських прав в такому випадку їх вина очевидно не простежується. Але, якщо говорити що хронічний алкоголізм і наркоманія виникають в результаті свідомого доведення батьками себе до такого стану, то в даному випадку можна говорити про винну поведінку батьків.

Батьки, відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Хронічний алкоголізм та наркомані батьків створюють реальну загрозу для дитини, її фізичного, психологічного і морального розвитку. Виходячи з вищенаведеного суд може позбавити батьківських прав таких батьків.

Потрібно враховувати, що відповідно до законодавства алкоголізм та наркоманія батьків повинна бути доказово підтверджена. Як правило, це відповідні медичні висновки. Можуть додатково враховуватись документи та свідчення відповідних органів, служб у справах дітей, якщо сім’я перебувала на обліку як неблагополучна. Також враховуються свідчення сусідів, колег з роботи, того з батьків, кого позбавляють батьківських прав.

Не можна позбавити батьківських прав особу, яка не виконує своїх батьківських обов’язків унаслідок душевної хвороби, недоумства чи іншого тяжкого захворювання. На практиці, часто один з батьків, якого позбавляють відповідних прав, посилається на відповідну норму законодавства. В таких випадках, а також тоді, коли при розгляді справ буде встановлено, що вимога про позбавлення батьківських прав є не обґрунтованою, але залишення дитини у батьків небезпечне для неї, суд має право винести рішення про відібрання дитини і передачу її на піклування органів опіки і піклування.

В такій ситуації важливу роль відіграє професійність і обізнаність адвоката, який представляє ваші інтереси в суді. Ми гарантуємо фахову юридичну допомогу  від консультації до представлення інтересів в суді.

­Свяжитесь с нами

Если у Вас есть вопросы, то задайте их нам, используя эту форму.

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
Василь Масюк на каналі Інтер
Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
Василь Масюк про позовну заяву
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
Василь Масюк про деякі аспекти судової реформи