сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Ухилення від виконання батьківських обов’язків, як підстава для позбавлення батьківських прав

Дитина є найбільш незахищеним суб’єктом правовідносин. Практично в усіх випадках інтереси дитини представляють її законні представники, як правило батьки. Відповідно задля забезпечення всіх прав та свобод, які передбачені законодавством та задля захисту інтересів дитини, законодавство встановлює обов’язки батьків щодо виховання дітей.

Що говорить закон

Так, відповідно до Сімейного кодексу України, а саме ст. 150 - батьки зобов’язані виховувати дітей в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Також, згідно з законодавством батьки повинні піклуватись про життя і здоров’я дитини, її духовний та моральний розвиток. Дитина повинна здобути повну загальну середню освіту.

Також батьки, в період виховання повинні готувати дитину до самостійного життя та поважати її.

Стаття 164 Сімейного кодексу передбачає вичерпний перелік підстав для позбавлення батьківських прав. Однією з підстав є ухилення від виконання батьківських обов’язків по вихованню дитини.

На що вказує судова практика

Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" ухиленням від виконання батьківських обов’язків проявляється, коли батьки  не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання;

- не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення;

- не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей;

- не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі;

- не виявляють інтересу до її внутрішнього світу;

-  не створюють умов для отримання нею освіти.

Згідно з судовою практикою, наявність, як сукупності цих факторів, так і одного з них є підставою для позбавлення батьківських прав.

Як в реальності

 Як правило, в таких випадках хтось один з батьків позбавляє відповідних прав другого, здебільшого це матері. Дуже важко позбавити батьківських прав, оскільки, починаючи від Конституції України і закінчуючи підзаконними нормативно-правовими актами, передбачені рівні права обох з батьків стосовно виховання своєї дитини. Також, зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов'язків.

Ухвалюючи таке рішення, суд має право вирішити питання про відібрання дитини у відповідача і передачу органам опіки та піклування (якщо цього потребують її інтереси), але не повинен визначати при цьому конкретний заклад. В таких випадках основне це доказово підтвердити та фахово обґрунтувати наявність відповідних фактів.

Ну, ви вже зрозуміли, що наші адвокати готові надати кваліфіковану правову допомогу починаючи від змістовної консультації, представництва інтересів в суді та докласти максимум зусиль спрямованих на позитивне вирішення вашого питання.

 

 

­Свяжитесь с нами

Если у Вас есть вопросы, то задайте их нам, используя эту форму.

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
Василь Масюк на каналі Інтер
Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
Василь Масюк про позовну заяву
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
Василь Масюк про деякі аспекти судової реформи