сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Як ділиться спадок. Хто? Де? Коли?

Варіантів прийняття спадщини всього два - пріоритетний за заповітом, в іншому випадку за законом.

Сьогодні в Україні не багато складають заповіт. Більшість все відкладає цю справу - у кого часу немає, у кого немає бажання займатися бюрократією, а хтось просто боїться.

У родичів тих, хто все-таки склав заповіт, проблем майже ніколи немає з ситуацією під назвою поділ спадщини. Спадкодавець вказує, що і кому він бажає залишити в спадок. За бажанням позначає умови, які треба виконати для прийняття спадщини.

Також є можливість вказати тих, кому зовсім нічого не дістанеться (навіть в разі черги за законом). Така ось воля спадкодавця. Належним чином заповіт засвідчується в нотаріуса. Після смерті родича, який залишив спадщину ті, хто є в заповіті приймають спадщину і живуть собі далі. Ні, є звичайно і не задоволені останньою волею померлого з питання як ділиться спадок. Тоді люди вирішують все в суді і бажають визнати заповіт недійсним.

Якщо ж суд визнає заповіт таким, тоді до спадщини приступають в порядку черги за законом.

 

Розподіл спадщини при відсутності заповіту

Якщо заповіту немає; спадкоємці відмовилися приймати спадщину за заповітом або воно ніким не прийнята, або ж в заповіті вказана тільки частина спадщини, то використовують алгоритм спадкування за законом.

Якщо з усім вищезазначеним розібралися відповідаючи на питання як ділиться спадок, то прийшла черга зрозуміти хто і в якій черговості згідно із законом буде наслідувати те, що залишив спадкодавець.

Завжди перша черга, це діти (рідні і усиновлені), той з подружжя хто пережив спадкодавця, батьки померлого;

У другій черзі стоять рідні брати і сестри, дідусь і бабуся (по обидва боки);

Третя - рідні тітка і дядько;

Четвертими за списком йдуть ті, хто проживав з покійним однією сім'єю не менше 5 років (треба довести) на день відкриття спадщини;

В останню чергу інші родичі померлого.

 

Нюанси відповіді на питання як ділиться спадок

Спадкоємці четвертої черги повинні мати офіційне підтвердження спільного проживання однією сім'єю, ведення спільного господарства. У цьому допоможе суд. Надайте суду докази, що ви були дійсно родиною на протязі не менше 5 років. Такими можуть бути - загальна прописка за однією адресою, фотографії, свідки, чеки про покупки, де вказані прізвища та інше.

Кожна наступна черга отримує право на розподіл спадщини, якщо таким правом не скористалася попередня чергу (відмова, відсутність спадкоємців, усунення від спадщини, якщо тільки не існує договір про заміну черговості)

У вас є 6 місяців, щоб прийняти його. Пів року починаються з дня відкриття спадщини. Цікавий момент - коли закінчився термін прийняття спадщини попередньої чергою, то в наступній є 3 місяці на це.

Іноді буває таке, що інші спадкоємці і не беруть участь в епопеї під назвою поділ спадщини, але і не відмовляються від нього. Суд вам допоможе - визнайте себе спадкоємцем.

Також не варто забувати, що існує податок на спадщину і що крім майна можна успадкувати і борги померлого. Але про це більш детально вже в іншій статті в тематиці як ділиться спадок.

Віра Швадчак, юрист

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
 Василь Масюк - інтерв'ю з суддею Верховного Суду
Василь Масюк на каналі Інтер
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
 Василь Масюк - інтерв'ю з чемпіоном світу
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
 Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"