сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Поділ майна подружжя і Сімейний кодекс України

Мабуть ніхто з молодят перед тим, як побратись не задумується над можливістю настання такої ситуації, як поділ майна в майбутньому.

Але життєві реалії свідчать, що далеко не кожен шлюб існує в довготривалій злагоді і доброті, що і підтверджується відповідною статистикою, яка, напривеликий жаль з кожним роком зростає. Що ж в такому випадку відбувається? Розірвання шлюбу, що за собою тягне поділ майна.

Отже, що ж таке поділ майна, і як його правильно, а головне справедливо і в рамках закону провести. Звичайно, найкраще, коли складається ситуація, при якій колишнє подружжя приходить до спільної згоди і розділює між собою все набуте протягом шлюбу майно без сторонньої допомоги (мається на увазі суд).

Хоча далеко не завжди можна таким чином вирішити дану ситуацію. В такому випадку потрібно звертатись до законодавчих норм, і вже на їхній основі здійснювати поділ.

І так, сам процес розподілу майна подружжя залежить від способу поєднання шлюбних уз.

Так, можна виділити два основні способи: укладення шлюбу традиційним способом і укладення шлюбного договору.

Що ж таке шлюбний договір? Це своєрідна домовленість між подружжям, яка виражена в документарній формі, тобто на папері, і за бажанням посвідчена нотаріусом, яка певним чином врегульовує майнові відносини між подружжям.

Але чи потрібно його укладати? Відповідь на це питання можна дати, якщо проаналізувати його з позитивної і негативної сторони.

Що ж є позитивного в такому контракті? Насамперед, цей договір є певною страхівкою, у разі розірвання шлюбу. Тобто, якщо вам доведеться ділити майно з чоловіком (жінкою),  даний розподіл проводитиметься відповідно до положень договору. Тобто, укладаючи цей договір, ви в подальшому вже не будете  боятись, що в разі розлучення, ваша «друга половинка» все в вас відсудить. І ви залишитесь нізчим.

Які негативні фактори? Укладаючи даний договір, ви сієте певне зерно недовіри при одруженні. Оскільки наявність договору свідчить про те, що стосунки між подружжя ґрунтуються не на стовідсотковій довірі. Ну і звичайно фінансовий фактор. Щоб укласти даний договір вам потрібно звернутись до відповідного професіонала, а при бажанні нотаріально посвідчити, ще й до нотаріуса. Отже, вам потрібно буде викинути певні кошти зі своєї кишені.   

Більш цікавішою складається ситуація з розподілом майна подружжя при укладення шлюбу традиційним способом.
Так, в даному випадку, для того, щоб «правильно» розділити майно подружжя, потрібно звернутися до норм Сімейного кодексу України.

Відповідно до норм законодавства, до майна, яке належить розділити включають як загальне майно подружжя, наявне в нього на час розгляду справи, так і те, що знаходиться в інших осіб. Потрібно сказати, що при цьому не підлягає поділу таке майно, як майно одного з подружжя, набуте ним до укладення шлюбу, майно одного з подружжя, яке було набуте під час шлюбу шляхом дарування або в порядку спадкування. Також до такого майно можна віднести речі індивідуального характеру, хоча що стосується таких речей, як премії, нагороди, які були одержані за особливі заслуги, суд може визнати за другим з подружжя право на їх частку, якщо буде доведено, що він своїми діями сприяв одержанню відповідних нагород.

Також в судовій практиці досить часті випадки, коли одним з подружжя було зроблено вклад до статутного фонду господарського товариства, а інший з подружжя, при поділі майна претендує на половину такого вкладу. В даній ситуації, потрібно сказати, що сам вклад не є спільною сумісною власністю, але якщо буде доведено, що такий вклад було зроблено за рахунок спільної сумісної власності, то той з подружжя, хто не є учасником товариства має право на отримання половини від одержаних доходів що приносить відповідний вклад.

І на завершення, потрібно зазначити, якщо при розподілі майна буде встановлено, що один з подружжя відчужив, використав чи приховав майно від іншого з подружжя проти волі іншого з подружжя і не в інтересах сім’ї, то таке майно, або його вартість враховується при розподілі.

­Свяжитесь с нами

Если у Вас есть вопросы, то задайте их нам, используя эту форму.

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
Василь Масюк на каналі Інтер
Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
Василь Масюк про позовну заяву
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
Василь Масюк про деякі аспекти судової реформи