сімейна юридична служба
Василя МАСЮКА

Як поновити батьківські права

 Особи, які позбавлені батьківських прав, мають право на звернення щодо поновлення відповідних прав. Як і позбавлення батьківських прав, так і поновлення можливе виключно за рішенням суду. Тобто, батьки, або один з батьків, який бажає поновити відповідні права повинен звернутись в суд з відповідною позовною заявою.

 Законодавство України регулює вказану процедуру, так ст. 169 Сімейного кодексу України визначає сам механізм, підстави та порядок поновлення батьківських прав. Насамперед потрібно сказати, що позивачами в таких випадках можуть бути батьки або один з батьків, яких позбавлено батьківських прав. Тобто ніхто інший не може бути позивачем, ні орган опіки і піклування ні заклад навчання.

 До кого додаємо позов про поновлення батьківських прав

 Відповідачем, як правило виступає той з батьків, хто і виступав з позовом про позбавлення батьківських прав. Потрібно наголосити, що законодавство передбачає випадки, коли поновлення батьківських прав неможливе. Так, в разі, якщо після позбавлення батьків батьківських прав, дитину було усиновлено, то поновлення батьківських прав неможливе. Тільки в  разі, якщо усиновлення скасоване або визнане судом недійсним, можна поновлювати батьківські права. Також поновлення відповідних прав неможливе, якщо на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття.

 При розгляді справ про поновлення батьківських прав суд постановляє рішення насамперед відповідно до інтересів дитини. Він перевіряє наскільки змінилась поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав. Наприклад, якщо одного з батьків позбавили батьківських прав у зв‘язку з хронічним алкоголізмом, але за певний період часу особа вилікувалась від відповідної недуги, суд може поновити відповідні права, враховуючи доказову базу (наявність характеристик, свідчень сусідів, наявність відповідних довідок, висновків з закладів, які займаються реабілітацією і лікуванням відповідних хронічних захворювань).

 Врахування думки дитини при поновленні батьківських прав

 Також суд обов’язково бере до уваги при вирішенні таких справ думку самої дитини, іншого з батьків, а також інших осіб, які проживають з дитиною. Важливим доказом в таких випадках є також письмовий висновок органу опіки і піклування. Тому у справах про поновлення батьківських прав треба за допомогою педагога виявити волю дитини. При чому акцент робиться не на правовій стороні того, що відбувається, яку дитина не може оцінити, а на питанні, чи хоче дитина повернутись до батька (матері). Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при спору про позбавлення батьківських прав і поновлення батьківських прав.

 Оцінка доказів судом

 Суд оцінює всі докази по справі комплексно, і в разі, якщо поновлення батьківських прав не в інтересах дитини, суд може відмовити у відповідному поновленні. Якщо ж суд прийняв позитивне рішення, тобто поновив батьківські права, потрібно знати, що моментом поновлення відповідних прав є вступ в законну силу рішення суду. З цього моменту відновлюються всі права та обов’язки батька або матері, які були втрачені ним у зв’язку з позбавленням батьківських прав. Зокрема особисті немайнові права щодо дитини, такі, як: право на захист дитини, право на виховання дитини та інші передбачені законодавством. Також відновлюються і майнові права щодо дитини, такі, як: право на отримання пільг, право на отримання державної соціальної допомоги на дитину, право представляти інтереси дитини в майнових правовідносинах, та інші, передбачені законодавством.

 Особливості судового рішення про поновлення батьківських прав

 Специфікою виконання відповідного рішення є те, що суд самостійно надсилає копію рішення органу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

 Також потрібно зазначити, що в разі відмови в позові про поновлення батьківських прав повторне звернення із відповідним позовом можливе лише після спливу одного року з часу набрання чинності рішенням суду про відмову, відповідно до ч. 7 ст. 169 Сімейного кодексу України.

 Отже, потрібно з великою відповідальністю підходити до вирішення такої справи. В даному випадку, ви можете телефонувати нам, щоб виплутатись із ситуації і збільшити свої шанси на перемогу. 

 

Відео

Відгуки кліентів
Відгуки кліентів
 Василь Масюк - інтерв'ю з суддею Верховного Суду
Василь Масюк на каналі Інтер
Василь Масюк про те, чому потрібно дружити з сусідами
 Василь Масюк - інтерв'ю з чемпіоном світу
Василь Масюк про шлюбний договір
Василь Масюк про ювенальну юстицію
 Вебінар сімейного адвоката Василя Масюка "5 секретів гармонічних відносин у шлюбі"